Roman Kresta

23. července 2006 v 19:57 |  Sportovci
Roman Kresta
  • Datum narození: 24. dubna 1976
  • Bydliště: Trnava, okres Zlín, Česká republika
  • Stav: ženatý, manželka Jana, dcera Terezka
  • První rally: 1994 Horácká Rally Třebíč
  • První světová rally: 2001 Acropolis Rally
  • Záliby: kopaná, motorismus, běhání
Největší úspěchy:
• 8.místo celkově na 2003 Rally GB (Wales) - první bod ve světové rally
• Vítěz rychlostní zkoušky na SS16 St. Wendel 2 v 2003 Rally Deutschland
• 5.místo v poháru konstruktérů na Safari Rally Kenya 2002 (7.místo celkově)
• Mistr MČR v rally 2000 & 2001
• 2.místo na memoriálu A.Bettegy v Bologni 2001
• Acropolis Rally 2001 - debut ve WRC (Ford Focus WRC99) ve světové rally
• 3.místo na memoriálu A.Bettegy v Bologni 2000
2005 World Rally Championship - BP-Ford World Rally Team
2004 World Rally Championship: Monte Carlo; Acropolis; Německo
2003 World Rally Championship: Monte Carlo; Švédsko; Acropolis, Německo; San Remo; Španělsko; Velká Británie
2002 World Rally Championship: Monte Carlo; Španělsko; Korsika; Velká Británie
2001 World Rally Championship: Acropolis; Safari; San Remo; Velká Británie
Roman Kresta pochází z Trnavy u Zlína, od dětství sportuje, rád si zahraje fotbal. Je vyučený automechanik a již na učilišti ho lákaly automobilové soutěže. Stal se mechanikem zlínského týmu NEFOS a připravoval soutěžní vůz Škoda Favorit.
První vytoužená šance se Romanovi naskytla v roce 1994, kdy se spolujezdcem Janem Tománkem společně usedli do soutěžního vozu. S vypůjčeným Favoritem vybojovali 14. místo celkově a 6 místo ve třídě A/1400 (v rámci Mistrovství ČR) a také 1.místo ve Formuli 2 (Středoevropská zóna).
V roce 1999 Roman s Honzou odstartovali s novým vozem Škoda Felicia Kit Car, se kterým se umístili do desátého místa absolutně. Celkovým výsledkem bylo 1.místo ve Formuli 2 (Zóna střední Evropy), 1.místo ve Formuli 2 v Mistrovství ČR a také první místo ve třídě A/1600 v Mistrovství ČR.
Tento výsledek vedl až k projektu Škoda Octavia WRC, v jehož rámci se s Honzou Tománkem stali posádkou továrního týmu Škoda Motosport. V roce 2000 poprvé startovali s Oktávií WRC v nejsilnější třídě AB. I přes počáteční problémy, vybojovali titul absolutních mistrů ČR. Na závěr sezóny se Roman umístil na 3.místě v Memoriálu Attila Bettegy v Itálii.
Hlavním úkolem v roce 2001 byla obhajoba Mistrovského titulu. Roman s Honzou startovali s novým vozem Škoda Octavia WRC EVO II a zvítězili ve všech dojetých závodech. Na Barum rally obhájili titul a nad rámec plánů se zůčastnili 4 podniků mistrovství světa. V prosinci se poté podruhé zúčastnili Bettegova memoriálu, kde se probojovali až do finále a obsadili stříbrnou pozici.
Začátkem sezóny 2002 se stali třetí posádkou továrního týmu Škoda Motosport pro mistrovství světa. Romanovi se tak splnil další velký sen. Na konci roku pak vyzkoušel spolupráci s novým spolujezdcem Milošem Hůlkou, s nímž se dohodl na pokračování v roce 2003.
Rovněž se Roman rozhodl pro změnu vozidla a pro své další účinkování v automobilových soutěží zvolil spolupráci se značkou Peugeot a týmem Bozian Racing. Při rallye Monte Carlo v roce 2003 se tak poprvé v životě postavil na start rally s vozem Peugeot 206 WRC.
V roce 2005 se Roman Kresta stal druhým továrním jezdcem týmu Ford, jehož týmovým kolegou byl Toni Gardemeister. K dispozici měl vynikající vůz Ford Focus WRC specifikace 2004. V Austrálii usednul Kresta do vozu Ford Focus WRC 06.
TESCOMA RALLY TEAM S ROMANEM KRESTOU NA BARUMCE - (01.06.06)
Po téměř dvouleté přestávce se na domácí tratě vrátí jeden z nejúspěšnějších současných rally jezdců - Roman Kresta. V minulém roce vybojoval v barvách továrního týmu FORD osmé místo v seriálu mistrovství světa a koncem srpna odstartuje za nově vzniklý TESCOMA RALLY TEAM do 36. ročníku BARUM RALLY. Třicetiletý Kresta bude bojovat o přední příčky s vozem FORD FIESTA S1600.
"Start na Barumce považuji za velmi prestižní záležitost a moc se na svůj domácí podnik těším. Díky Tescomě a Sheronu tak můžu poděkovat všem svým fanouškům za obrovskou podporu v mistrovství světa,"řekl Roman Kresta a dodává: "Pojedeme se stejným vozem, se kterým letos startuji v britském mistrovství."
Spojení se společností TESCOMA není v tomto případě náhodné. Významná česká společnost sídlí ve Zlíně a tak prestižní podnik nemohl uniknout jejímu zájmu.
"Už nějaký čas jsme uvažovali o prezentaci v rámci Barum rally. Nakonec jsme usoudili, že by bylo nejlepší spojit se s některou přední českou posádkou. Vybrali jsme jednoznačně Romana Krestu. Jednak ho považuji za nejlepšího našeho jezdce a navíc nás pojí letité přátelství. Pokud bude mít tato aktivita pozitivní ohlas, budeme v ní i nadále pokračovat,"prozradil Ing. Petr Chytka - výkonný ředitel společnosti Tescoma.
Na dlouholetou spolupráci s Romanem Krestou navazuje společnost DF Partner s autokosmetikou Sheron.
"Roman Kresta je pojmem v českém rally sportu a má obrovské množství fanoušků. Pro nás to bylo velmi jednoduché rozhodnutí a jsme náležitě hrdí na spojení naší značky právě s Romanem. Jsem přesvědčen, že Romanův start na Barumce bude velkou atrakcí pro všechny,"oznámil Pavel Drha - výkonný ředitel společnosti DF Partner.
Třicátý šestý ročník BARUM RALLY proběhne ve dnech 25. - 27. srpna 2006. Kromě Romana Kresty se tohoto populárního podniku zúčastní kompletní domácí i evropská špička.
kontakt:
BPA sport marketing a.s.
Těšnov 1
110 00 Praha 1
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Pojedeš podpořit Romana Krestu a ostatní jezdce na Barum Rally Zlín 2006?

Samozdřejmě,to si nenechám ujít. 58.3% (7)
Ano,pokud budu mít čas. 25% (3)
Ne,protože mě to moc neláká. 0% (0)
Určitě ne,ztráta času. 16.7% (2)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama